Vývoj úrokových sazeb v druhé polovině roku 2020

Tým Darfin

29. 7. 2020

Kam zamíří úrokové sazby? Vyplatí se s hypotékou počkat? Je vhodná doba pro refinancování? Na tyto otázky získáme odpověď, podíváme-li se na stav faktorů, podle kterých ekonomičtí stratégové jednotlivých bank rozhodují o hypotečních podmínkách.

Tyto tři základní faktory jsou cena peněz, riziková přirážka, vývoj poptávky po úvěrech a chování konkurence.

Cena peněz

Základní úroková sazba stanovována ČNB Repo sazba je téměř na svých minimech z pokrizových let (0,25 %). Obdobně je na tom mezibankovní sazba PRIBOR (1M – 0,30 %). Půjdou tyto sazby ještě níž? Pravděpodobně o něco málo ano. Nicméně vzhledem k neochotě vedení ČNB sáhnout k záporným úrokovým sazbám (viz vyjádření guvernéra Rusnoka) není již moc velký prostor pro další snižování.

Riziková přirážka

I přes nedávný krátký optimismus vyvolaný dočasným snižováním počtu lidí nakažených koronavirem, nyní vše nasvědčuje tomu, že ještě zdaleka nemáme vyhráno. V těchto dnech dochází ke zveřejňování účetních a statistických uzávěrek za 2. kvartál letošního roku a tyto výsledky mohou vlít další nejistotu nejen do finančního sektoru. Bude také končit moratorium na splácení dluhů a banky budou konfrontovány s tvrdou ( vládním nařízením neupravenou) realitou. Dle mého názoru se tedy riziková přirážka bude zvyšovat. Ta se projeví jak v relativně vyšších sazbách, tak v počtu schválených hypoték.

Poptávka po úvěrech

Poptávka po úvěrech poměrně překvapivě meziročně neklesá, ale roste. Objem poptaných hypoték v červnu byl 21 miliard. Vliv na nárůst objemu mají samozřejmě stále rostoucí ceny nemovitostí. Z tohoto důvodu banky nejsou tlačeny „neplněním“ předepsaných objemů a nejsou tak ani motivovány ke snižování sazeb.

Konkurence

Co naopak banky nutí sazby snižovat, je vzájemná velká konkurence na mezibankovním trhu. Téměř každý týden přichází některá z bank s marketingovou akcí s cílem utrhnout si co největší podíl na trhu. Na tyto akce ostatní banky musí reagovat a dochází tak k postupnému snižování sazeb.

Tip: Vyzkoušejte sílu konkurenčního efektu naplno v aukčním systému na https://darfin.cz/ .

Aktuální stav

Dle Hypoindexu se průměrná úroková sazba pohybuje okolo 2,3 %. Samozřejmě je i v současnosti možné se dostat na sazby pod 2 % (Například zde zprostředkované úvěry byly v červnu ve výši 1,84 %). Záleží však na rizikovosti úvěru, ale také množství času, který je zájemce ochoten čekat na získání lepší nabídky.

Závěr

Myslím si, že jistý prostor ke snižování sazeb existuje a bude k němu docházet. Nicméně s dále vzrůstající nejistotou přestanou banky poskytovat úvěry rizikovějším klientům. Pokud tedy pracujete v některém z rizikových sektorů doporučuji s rozhodováním neotálet. Pro ty ostatní se může spekulace s vyčkáváním vyplatit.

Rychlý kontakt

Ozveme se vám a vyřešíme vaše požadavky.

i Během krátkého telefonního hovoru probereme Vaše potřeby a očekávání. Číslo zadávejte s českou mezinárodní předvolbou +420 a bez mezer.

Telefonní číslo musí mít českou předvolbu +420 následovanou 9 místným telefonním číslem bez mezer.

Zavoláme vám nejpozději následující pracovní den mezi 9:00 a 16:00.

Vyplněním telefonního čísla a odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Přečtete si Všeobecné obchodní podmínky.

Společnost Darfin finance s.r.o. je zapsána v registru osob oprávněných v oblasti spotřebitelského úvěru vedeném Českou národní bankou jako vázaný zástupce společnosti BEplan finanční plánování s.r.o. a je oprávněna zprostředkovávat spotřebitelský úvěr podle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, ve znění pozdějších předpisů.

Nebo nás kontaktujte

Telefon: +420 775 908 881

Volejte po – pá mezi 9:00 a 18:00.

E-mail: info@darfin.cz

Pište nám kdykoliv, odpovíme co nejrychleji.