Sazby u hypoték rostou. Pravda nebo lež?

Tým Darfin

1. 6. 2021

Každý aktivní zájemce o hypotéku se již jistě doslechl, že sazby hluboko pod 2 % jsou minulostí a co hůř, že dále porostou. Je tomu ale opravdu tak? Není to jen další z marketingových triků bank, jak dále zvýšit objemy prodaných hypoték?

Bohužel ne. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték je sice stále pod 2 % (Statistický důkaz zde – https://www.hypoindex.cz/hypoindex-vyvoj/) Toto je ale převážně způsobené tím, že podepsané úvěry byly rozjednány dříve a tedy v době nižších nabízených sazeb. Navíc vzhledem k tomu, že banky nápor rekordních žádostí hypoték nestíhají, se v současnosti uzavírají žádosti o hypotéky klidně I z konce února nebo začátku března, kdy byla cena zdrojů pro banku mnohem nižší. A právě vývoj ceny zdrojů peněz pro banku je to, co by žadatele přemýšlející nad současnou a budoucí úrokovou sazbou, mělo zajímat nejvíce.

Cena zdrojů peněz pro banku

Ambicí tohoto článku není vysvětlovat poměrně složitý systém cenotvorby jednotlivých bank. Jeho ambicí avšak je, upozornit na jasné signály, které tlačí a pravděpodobně budou tlačit na růst konečných sazeb pro žadatele o hypotékuSoučasné navyšování úrokových sazeb je totiž (na vysoce konkurenčním hypotečním trhu) vyvoláno především zdražením peněz na mezibankovním trhu. Základní 2T REPO sazba se sice od května 2020 nehýbe a bankovní rada ČNB ji stále ponechává na hodnotě 0,25 %, nicméně rostou jiné parametry vstupující do cenotvorby banky. Jedním z nich je interest rate swap IRS (nástroj zajištění úrokového rizika spojeného s negativním vývojem konkrétní úrokové sazby).

Vývoj ceny IRS

V grafu níže je zobrazen vývoj ceny 5letého swapu od ledna 2020 do současnost (květen 2021). Je zde vidět jasný růstový trend, který v posledních měsících značně akceleruje. Můžete si všimnout, že nabízené sazby pro klienty, přesně tento vývoj sice nekopírují, nicméně důležitým faktem je, že jen ve velmi vzácných případech nebo časech, budou banky poskytovat nižší úrokovou sazbu na fixaci, než je cena IRS na stejný počet let jako sjednávaná fixace. 

Zdroj: www.patria.cz

Co nás čeká

Hlavním determinantem všech úrokových sazeb v ekonomice je 2T REPO sazba. Tuto sazbu dle svého nejlepšího přesvědčení stanovuje ČNB. Na jejich posledním zasedání se guvernér ČNB Jiří Rusnok vyjádřil k této otázce tak, že si nemyslí, že by se měla 2T REPO sazba upravovat dříve než v srpnu 2021, tedy v době, kdy bude nová ekonomická prognóza. Co lze však předpovídat je, že by do konce roku mohlo dojít k jednomu až dvěma navýšení 2T REPO sazby o 0,25 %.

To vybízí k tomu, že koncem roku 2021 můžeme očekávat úrokové sazby kolem 3 % p.a.

Velmi pravděpodobně bude také brzy na stole otázka utahování pravidel poskytování hypotečních úvěrů. Zvláště po schválení větších pravomocí pro ČNB, kdy se de facto dosavadních doporučení stávají zákonem vymahatelná nařízení (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/schvaleno-cnb-dostane-do-arzenalu-bazuku-a-bic-na-hypoteky-155982). Parametry DSTI max. 45 % nebo DTI max. 9, které ČNB velmi rychle zrušila po propuknutí první vlny Covidu-19, se mohou zase rychle vrátit.

Závěr

Hypotéka je závazek, který s vámi může být téměř polovinu života. Proto je velmi důležité být o všem co nejvíce a nejlépe informován a s chladnou hlavou se na základě relevantních dat a informací učinit správné rozhodnout. Relevantní data a informace v současnosti ukazují na minimálně krátkodobý (cca jeden rok) nárůst sazeb. Proto doporučujeme, pokud jste rozhodnutí do hypotéky jít, s rozhodnutím zbytečně neváhat a sazbu si alespoň rezervovat.

Rychlý kontakt

Ozveme se vám a vyřešíme vaše požadavky.

i Během krátkého telefonního hovoru probereme Vaše potřeby a očekávání. Číslo zadávejte s českou mezinárodní předvolbou +420 a bez mezer.

Telefonní číslo musí mít českou předvolbu +420 následovanou 9 místným telefonním číslem bez mezer.

Zavoláme vám nejpozději následující pracovní den mezi 9:00 a 16:00.

Vyplněním telefonního čísla a odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Přečtete si Všeobecné obchodní podmínky.

Společnost Darfin finance s.r.o. je zapsána v registru osob oprávněných v oblasti spotřebitelského úvěru vedeném Českou národní bankou jako vázaný zástupce společnosti BEplan finanční plánování s.r.o. a je oprávněna zprostředkovávat spotřebitelský úvěr podle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, ve znění pozdějších předpisů.

Nebo nás kontaktujte

Telefon: +420 775 908 881

Volejte po – pá mezi 9:00 a 18:00.

E-mail: info@darfin.cz

Pište nám kdykoliv, odpovíme co nejrychleji.