Eurová hypotéka i pro Čechy?

Dlouhodobě pomáháme klientům najít tu nejvýhodnější možnost pro financování jejich potřeb.

Dlouhodobě pomáháme klientům najít tu nejvýhodnější možnost pro financování jejich potřeb. Díky našim snahám spoustu českých klientů bylo schopno získat hypotéku v eurech za více než poloviční úrokovou sazbu než jakou by získali v korunách. Naší dobré práce si všimli i Hospodářské noviny, které našeho CEO Jana Křivánka citlovali na titulních stránkých jako předního odborníka na tuto problematiku.

https://archiv.hn.cz/c1-67110380-hypoteky-v-eurech-jsou-az-o-pulku-levnejsi-nez-korunove-v-cesku-je-ale-nabizeji-jen-tri-banky

Přepis kompletního rozhovoru

1) Jaké banky v Česku nabízejí možnost získat hypotéku v eurech – dle mého zjištění je to Oberbank, Volksbank a Sparkasse. Existují ještě nějaké další?

Bohužel další banky působící na českém trhu tento typ produktu široké veřejností nenabizí, což si myslíme, že je škoda. Některé vybrané banky poskytují eurové úvěry svým prémiovým klientům, ale to se týká hlavně podnikatelských subjektů. I zde ovšem musí být splněny specifické podmínky – úvěrovaný subjekt musí mít dostatečnou část příjmů v úvěrované měně. 

2) Jaké jsou obecné podmínky pro to, aby běžný český klient získal hypotéku v eurech na nákup nemovitosti v Česku?  

Klient musí doložit udržitelný a prokazatelný příjem s dostatečným poměrem příjmu v Eurech a splnit další stanovené ukazatele od ČNB. Další specifické podmínky se odvíjí od konkrétní financující banky, jejichž metodiky se v detailech liší.

3) Je možné tou samou nemovitostí za úvěr ručit? Případně jinou nemovitostí v Česku? Co jiného ještě lze použít pro zajištění úvěru?

Ano, je to možné. Je důležité si uvědomit, že drtivá většina bank v České republice, jsou bud dceřiné společností nebo pobočky velkých evropských bank, tedy lze ručit jak kupovanou nebo jinou nemovitostí v ČR, tak často i v zemi “mateřské” banky. Pokud má klient dostatečné dozajištění, tak je možné poskytnout až 100 % investičního záměru (LTC).

4) Kolik činí průměrná úroková sazba pro tyto eurové hypotéky?

Úrokové sazby začínají na 3 % pro “ideální” klienty a průměrná sazba se pohybuje kolem 3 % p.a. RPSN je v podobné výši.

5) Co do výše úrokové sazby nejvíce promlouvá – jaké faktory určují její výši?

Určitě je to bonita (příjem), LTV (poměr úvěru k zástavě) a hlavně délka fixace. Také do hry vstupuje vnitřní rating banky a úvěrová historie klienta.

6) Na co by si klienti měli dát pozor? Existují nějaké „skryté“ poplatky/ problémy, které se při poskytnutí hypotéky v eurech mohou objevit? 

Podmínky jsou stejné jako u korunových hypoték a klienti tak mohou využívat úplně stejných výhod vyplívajících ze zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a souvisejících právních úprav ( doplacení k fixaci zdarma nebo možnost umoření každý rok 25 % z jistiny). Co by měl ale klient jistě zvážit, tak je kurzové riziko. Vzhledem k velkému rozdílu mezi úrokovými sazbami mezi českými a eurovými hypotékami by ovšem změna nominálního kurzu musela být opravdu velká.

7) Jací klienti si o tyto hypotéky nejčastěji žádají, co dělají za profese a jde primárně o pendlery? 

Částečně ano, ale nikoliv výhradně. Jedná se jak o pendlery, tak o pracovníky v různých nadnárodních společnostech. Dominantní profesi určit nemůžeme, ale velmi často se jedná o IT specialisty nebo lidi z pohraničí věnující se řemeslu.

8) Zaznamenali jste v poslední době zvýšený zájem o tyto eurové hypotéky tím, jak sazby v korunách rostou mnohem rychleji než v eurech?

Výrazné zvýšení zájmu přišlo z kraje tohoto roku, kdy pomalu ale jistě začaly růst úrokové sazby v českých korunách. Řekl bych tedy, že zájem o eurové hypotéky roste přímo úměrně tomu, jak se zvyšují úrokové sazby v korunách a lidé tak hledají alternativní cesty k financování nového bydlení, případně refinancování stávajícího úvěru tak, aby nedošlo k výraznému zvýšení měsíční splátky a nebylo tak ohroženo jejich měsíční cash-flow.