Daňové odpočty hypoték a novelizace zákona k 1.1. 2021

Daňové odpočty hypoték a novelizace zákona k 1. 1. 2021

Tým Darfin

20. 11. 2020

Článek se zabývá principem odpočtu daňového základu uplatnitelného při splácení úvěrů ze stavebního spoření a hypotečních úvěrů. Popisuje novelizaci proběhlou v rámci schválení zákona č. 386/2020 Sb., který kromě zrušení daně z nabytí nemovitosti, upravuje také výši limitu úhrnné částky úroků, o který je možný snížit základ daně.

Kdo si může odečíst hypotéku z daní?

Fyzická osoba, která je výdělečně činná (OSVČ, zaměstnanec) a která je zároveň účastníkem hypoteční smlouvy, úvěru ze stavebního spoření. Úvěrem musí řešit bytovou potřebu svou nebo svých blízkých. Osoba blízká je definována občanským zákoníkem a jsou jí příbuzní v přímé řadě, sourozenci a manžel (nebo registrovaný partner). Za osobu blízkou je možné považovat i osoby spolu trvale žijící.

Co je to bytová potřeba?

Bytovou potřeba je v zákoně o dani z příjmů definována následovně: výstavba rodinného domu či bytové jednotky, koupě rodinného domu, bytu, rozestavěné stavby rodinného domu, vypořádání úhrady podílu v SJM apod.

Jak při daňovém odpočtu postupovat?

Odpočet úroků je možné uplatnit jednou za rok. OSVČ tak činní v rámci svého daňového přiznání. Zaměstnanec v rámci ročního zúčtování daně, kterou provádí mzdová účetní zaměstnavatele.

Kolik je možné si z daní odečíst?

Odečíst je možné úroky ve výši maximálně 300 000 Kč za rok. Úroky se odečítají ze základu daně ve formě tzv. nezdanitelné části daně. Skutečná úspora na dani pak představuje 15 % z částky zaplacených úroků. Maximální úspora na dani je tedy 45 000 Kč (300 000 Kč x 0,15).

Co se mění k 1.1.2021?

Pokud k okamžiku obstarání bytové potřeby financované z úvěru dojde v době od 1. 1. 2021, pak bude možné odečítat ve zdaňovacím období úroky již pouze do výše 150 000 Kč, tedy o polovinu méně než v současnosti. Maximální úspora na dani bude 22 500 Kč.

Co se stane již s běžícími smlouvami?

Pokud k obstarání bytové potřeby financované z úvěru dojde před 1. 1. 2021, bude podle výše citovaných přechodných ustanovení nadále aplikována původní úprava a odečíst od základu daně tak bude možné ročně v rámci jedné společně hospodařící domácnosti zaplacené úroky v úhrnné výši 300 000 Kč.

Kdy dojde k obstarání bytové potřeby?

Obstaráním bytové potřeby se rozumí okamžik naplnění zákonných definičních znaků jednotlivých druhů bytové potřeby. 

Pokud právě řešíte hypoteční úvěr a ani po přečtení článku se nejste úplně jistí, kolik si budete moci nadále odečítat z daní, neváhejte nám poslat svůj konkrétní dotaz na info@darfin.cz nebo na telefonní číslo 721 242 278, v rámci hypotečního servisu poskytujeme i konzultace s daňovými poradci zdarma a rádi se Vám budeme věnovat.

Rychlý kontakt

Ozveme se vám a vyřešíme vaše požadavky.

i Během krátkého telefonního hovoru probereme Vaše potřeby a očekávání. Číslo zadávejte s českou mezinárodní předvolbou +420 a bez mezer.

Telefonní číslo musí mít českou předvolbu +420 následovanou 9 místným telefonním číslem bez mezer.

Zavoláme vám nejpozději následující pracovní den mezi 9:00 a 16:00.

Vyplněním telefonního čísla a odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Přečtete si Všeobecné obchodní podmínky.

Společnost Darfin finance s.r.o. je zapsána v registru osob oprávněných v oblasti spotřebitelského úvěru vedeném Českou národní bankou jako vázaný zástupce společnosti BEplan finanční plánování s.r.o. a je oprávněna zprostředkovávat spotřebitelský úvěr podle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, ve znění pozdějších předpisů.

Nebo nás kontaktujte

Telefon: +420 775 908 881

Volejte po – pá mezi 9:00 a 18:00.

E-mail: info@darfin.cz

Pište nám kdykoliv, odpovíme co nejrychleji.